Bakterie v domácnosti
2 roky ago e-cvns.cz Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bakterie v domácnosti
Navzdory pečlivému úklidu vaší domácnosti vás mohou mnohdy ohrožovat nebezpečné bakterie. I když se může na první pohled jevit všechno lesklé a čisté, nemusí tomu vždy ve skutečnosti tak být. Některé bakterie totiž dokážou na různých typech povrchů přežít i 24 hodin a mohou způsobit různá onemocnění. Hromadí se na místech, s kterými jste často v kontaktu, a kterým nevěnujete při úklidu takovou pozornost.
Zatímco se převážná většina lidí domnívá, že se největší množství bakterií nachází v záchodové míse nebo v odtoku vany, vědecký výzkum z University v Arizoně prokázal, že největší kontaminace bakterií se nachází v kuchyni, přesněji řečeno v houbičkách na mytí nádobí, kde se současně na jednom místě nachází potrava i voda. Dále v prostorách kuchyňského dřezu, kohoutků, chladniček a kuchyňských linek. Jedná se o typy povrchů, kterých se dotýkáme nejčastěji, a tudíž se na nich hromadí bakterie a nečistoty nejvíce.
Nádobí proto umývejte v horké vodě a nechejte okapat. Množství bakterií se totiž nachází také v kuchyňských utěrkách. Pokud je ovšem používáte, měli byste je vždy po použití nechat pořádně oschnout, často je měnit a doporučuje se i jejich žehlení, které velké množství bakterií zlikviduje.
Velké množství bakterií se nachází také na televizních ovládačích, v klávesnicích notebooků a mobilů.
Jejich přítomnosti se nevyhnou ani bubny praček. Doporučuje se je čas od času nastavit na program praní na teplotu 90°C, která většinu z nich zlikviduje.
Studie prokázala, že se bakterie vyskytují také až v 60% šálků na kávu v kancelářích, které byly umývány pouze houbičkou a následně znovu použity.
Proti bakteriím můžete bojovat jak přírodními prostředky, které jsou volně dostupné v potravinách, jako třeba citrony, ocet, jedlá soda a esenciální oleje. Stejně tak jsou volně prodejné a v dnešní době i velmi oblíbené. V tomto případě jde o různé spreje nebo třeba jednorázové vlhčené ubrousky.